“Zła królowa” Holly Black – Bezlitosne elfy walczące o władzę nad światem kontra uparta córka rockmenki

W końcu także polscy czytelnicy i czytelniczki mogą sięgnąć po książkowy debiut Holly Black, autorki bestsellerowego cyklu “Okrutny Książę”. Sięgając po “Złą królową” możemy się sami przekonać jak rozwijała się oryginalna wizja fantastycznego świata i warsztat pisarski autorki.

Współczesna Nomadką i życie że zwariowaną rockową matką

Główną bohaterką powieści “Zła królowa” Holly Black jest szesnastoletnia dziewczyna o imieniu Kaye. Co nie typowe jak na współczesne czasy, nie mieszka jak większość z nas całe życie w jednym miejscu. Jej rodzice nie osiedlili się na rządnym snobistycznym osiedlu z równoprzyciętymi trawnikami i żywopłotami. Kaye żyje tylko z samotnie ją wychowującą matką, która jest najprawdziwszą nomadką. Dziewczyna chcąc nie chcąc włóczy się z nią po świecie. Jeździ wraz z zespołem swojej matki, grającym ciężkie rockowe kawałki, od miasta do miasta. Niespodziewane wydarzenia uniemożliwiają jej prowadzenie dalej tego wędrownego życia. Kaye zostaje zmuszona do powrotu w rodzinne strony do New Jersey.

Czego skrzaty mogą chcieć od zwykłej dziewczyny?

Kaye wydaje się, że niczym się nie wyróżnia, jednak pewne niesamowite istoty są całkowicie odmiennego zdania o jej osobie. Upatrują w niej kogoś, kto może odmienić losy świata elfów. Jednak odegranie niezwykle ważnej roli w magicznym świecie, musi mieć swoją cenę. Kaye zostaje wplątana w brutalną walkę o władzę, którą od długiego czasu toczą między sobą dwa zwaśnione królestwa. Dziewczyna początkowo czuje się kompletnie zagubiona w zupełnie nowej dla niej scenerii. Stopniowo uczy się zasad panujących w magicznym świecie. Przede wszystkim poznaje prawdziwą naturę elfów, które wcale nie są eterycznymi i pełnymi wdzięku istotami, które dążą do osiągnięcia dobra. W czasie walki dwóch królestw Kaye przekonuje się, że potrafią być bezlitosne wobec swoich wrogów. Nie mają wcale taryfy ulgowej wobec członków ludzkiej rasy.

Czy Kaye uda przetrwać się w tym nowym, brutalnym świecie? W końcu dochodzi do głosu jej uparta i waleczna natura. Dziewczyna nie pozwoli na to, by którąkolwiek że stron konfliktu uczyniła z niej bezwolny pionek idealny do wykorzystania jako atut w walce o władzę.

Debiutancka powieść nie ustępuje w niczym późniejszym dziełom Holly Black. Wartka akcja, która nie pozwala nawet na chwilę nudy i niezwykły świat pełen magii przyciągają do tej książki nie tylko fanów fantastyki. Dodatkowo romantyczny wątek z pewnością przyciąga uwagę młodych czytelników.

Szkoła zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com