Kolejna seria od autorki Kronik Spiderwick

Holly Black to amerykańska autorka, która międzynarodową popularność zdobyła dzięki cyklowi książek dla dzieci Kroniki Spiderwick. Kolejnym literackim hitem okazała się seria – tym razem dla młodzieży – pod tytułem Nowoczesna baśń. Zła królowa ze strony www.taniaksiazka.pl otwiera trzeci z rzędu cykl od Holly Black: Elfy ziemi i powietrza. Z założenia ma być to trylogia. Czy i z tą historią warto się zapoznać?

Science fiction czy fantasy?

O czym opowiada Zła królowa? Na samym początku poznajemy szesnastoletnią Kaye. Dziewczyna nigdzie nie może zagrzać miejsca na dłużej, a wszystko przez jej matkę, która przewodzi zespołowi rockowemu. Kobiety nieustannie podróżują i przeprowadzają się z jednego miasta do drugiego. Pewnego razu jednak matka Kaye kłóci się ze swoim partnerem. Awantura ta jest na tyle potężna w skutkach, że obie kobiety powracają do rodzinnego miasta… Tam nic nie jest takie, jakie mogłoby się wydawać. Kaye bardzo szybko zostaje wmieszana w wydarzenia, które diametralnie zmienią jej dotychczasowe życie.

I wtedy wkracza świat elfów

Holly Black sprawnie wplata do fabuły wątki nadprzyrodzone. Z początku wydawać się może, że Zła królowa to prosta historia obyczajowa, jednak każdy kolejny rozdział przynosi fabule coraz to większe i bardziej gwałtowne zmiany. Trzeba przyznać, że wątek główny przyciąga dużą uwagę i nakreślony jest bardzo wyraźnie. Niemniej, jeśli chodzi o wątki drugoplanowe, to tutaj już tak dobrze nie jest. Te wydają się napisane nieskładnie, jakby na siłę, byle tylko zapełnić wymaganą liczbę stron. Co gorsza bohaterowie w nich przedstawieni nie porywają i nie zachęcają do dalszego poznania. To chyba największy zarzut wobec książki Holly Black, co sprawia, że nowa seria nie zapowiada się na opowieść, która przerośnie pozostałe twory autorki. A co z tempem powieści? Tutaj pisarka wykazuje się dużą sprawnością. Z początku usypia uwagę czytelnika, aby już po kilkunastu stronach zaatakować dynamiką, która nie pozwoli odpuścić nam przygody aż do jej ostatnich stron.

Zła królowa to:

  • wyraziście nakreślony wątek główny
  • silna bohaterka, ale nieinteresujący i mało charyzmatyczni bohaterowie drugoplanowi
  • zgrabne połączenie współczesnej rzeczywistości ze światem elfów
  • wysokie tempo akcji
  • nierówna narracja, która wybija z rytmu i zniechęca do dalszego czytania
  • jak dotąd najsłabiej zapowiadająca się seria, za którą odpowiada Holly Black
  • motywacje postaci często nieuzasadnione, a zachowania irytujące.
Szkoła zdjęcie autorstwa Racool_studio - pl.freepik.com